Yetişkinlerde Kabakulak, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
3.321 views

Yetişkinlerde Kabakulak

Paramyxovirüs adı verilen bir oraganizmanın sebep olduğu bir hastalık türüdür. Çocuklarda daha sık görülen bu hastalık bağışıklık sistemine göre daha geç veya hızlı iyileşebilmektdir. Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak tükürük ile de bulaşabildiği içini hasta kişilerin kullandığı kaşık, çatal vb. eşyaların başkaları tarafından kullanılmaması gerekir.

Etkisini hızlı bir şekilde gösteren bu virüs, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere daha çabuk bulaşır. Normal şartlarda hastalık tek başına tehlike arz etmez iken beraberinde başka hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar sonucunda işitme kaybı yaşanabilir. Özellik ile erkeklerde bir takım iltihaplı hastalıklara yol açabilir. Bunlar;

  • Yumurtalık iltihabı (Erkeklerde sperm kanallarına virüslerin ulaşması sonucu oluşan bir  enfeksiyon hastalığıdır. )
  • Testis iltihabı (Virüsün erbezi torbasına ulaşması ile oluşan enfeksiyonel hastalıktır. Kasıklarda ağrı ve şişmeye neden olabileceği gibi erbezi torbasında morarmaya da yol açar.)
  • Erbezi iltihabı ( Yine kabakulak virüsünün de sebep olabileceği bir hastalık olup, ağrı ve şişliğe neden olur.)

olarak sıralanabilir.
Bu hastalıkların en önemlisi işitme kaybı olup, yetişkinlerde daha çok gözlemlenir.

Yetişkinlerde Kabakulak Belirtileri

Kabakulak bulaşıcı bir hastalık olup, etkisi birkaç gün içinde belirginleşir. Ayrıca çok ağrılı bir dönem olabileceği gibi yetişkinlerde kabakulak, hiç kendini belli etmeden de seyir edebilir. Tükürük bezlerine yuvalanan kabakulak virüsü, herhangi bir belirti oluşturmaz. 25 güne kadar sürebilen bir hastalıktır ve her yol ile bulaşıcıdır. Kulak altında şişme ve aşırı ağrıya yol açar. Bu şişkinlikler tükürük bezlerinden kaynaklıdır.

Virüs bulaştıktan sonra belirgin bir kabakulak belirtisi ortaya çıkmaz. Bu yüzden grip gibi kabakulak olmadan öne alınabilecek bir önlem yoktur. Kabakulak başlangıçta ateşlenmeye sebep olur. İştahsızlık ile birlikte tükürük bezlerinde hassasiyet başlar. Bu vakitten sonra kabakulak olunmuş demektir.

Kabakulak aşısı bulunmadan önce birçok yetişkin ve çocuk kabakulak geçirirdi. Fakat son yıllarda bulunan aşı sayesinde. doğduktan hemen sonra oluşturulan aşı takviminde kabakulak aşısıda mevcuttur. Ayrıca kabakulak hastalığını bir kere geçiren bir kez daha geçiremez. Çünkü bu virüs kendini yenileyebilen bir virüs türü değildir ve vücut bir kere karşılaştığı bu virüsü tanır ve  bağışıklık sağlar.

Kabakulak olan kişiler ne yapmalı?
Bulaşıcı bir hastalık olduğundan kabakulak olan kişiler ayrı bir odada izole halde bulunmalıdır. Bulunan oda devamlı temiz hava içermeli ve dişler fırçalanmalıdır. Ekşi yiyecekler yenmemelidir.

Bu yiyecekler ağrının şiddetinin artmasına yol açar. Kabakulak hastaları dalgınlık yaşayabilir. Devamlı uyku halinde olunabilir. Uyumak yada yatakta zaman geçirmek enerji toplanmasına yardımcı olur. Böylelik ile başka kişilerinde kabakulak olmasının da önüne geçilmiş olur.

Önemli sağlık sorunlarına sebep olabilen kabakulak hastalığına yakalanmadan önce mutlaka aşı yaptırılmalıdır.

Yetişkinlerde Kabakulak Tedavisi

Kabakulak hastalığı, kulak altında şişliğe neden olur ve bu şişlik dayanılamayacak kadar ağrıyabilir. Bu ağrılı bölgeye sıcak su torbası ile kompres yapmak çok etkilidir. Ağrının hafiflemesi sağlanabilir.  Virüs etkisini şiddetli bir biçimde 7 güne kadar sürdürebilir.

Normal şartlarda evde geçirilebilecek bir hastalıktır. Bunun sebebi kabakulak olduktan sonra uygulanacak olan bir tedavi yoktur. Virüsün etkisinin geçmesi beklenebilir. Ancak devamlı kusma ve halsizlik söz konusu ise, ateşlenme var ve geçmiyor ise doktora başvurulabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın