Kabakulak, Belirtileri Ve Tedavisi

1 yorum
150 views

Kabakulak

Kabakulak hastalığı, daha çok çocuklarda görülen ve kulağın ön veya arka kısmını etkileyen bir hastalıktır. Tükürük bezlerinin şişmesi ile kendini gösterir ve ağrıya sebep olur. Yetişkinlerde görülmesi çok yaygın değildir ancak yetişkinlerde kabakulak meydana geldiğinde çok daha şiddetli belirtilere sebep olmakta ve hastalık daha zor atlatılmaktadır.

Kabakulak hastalığının en önemli özelliklerinden biri bir insanın ömrü boyunca yalnızca bir kez kabakulak olabilmesidir. Bu nedenle kabakulak olmamış herkes kabakulak hastalığı riski altındadır.

Kabakulak hastalığı çok ciddi bir hastalık olmamakla birlikte, sonrasında sebep olabildiği diğer hastalıklar dolayısıyla önemlidir. Böbreküstü bezlerinde, pankreasta ve gözyaşı keselerinde sorunlara neden olduğu için kabakulak hastalığının önemi büyüktür.

Kabakulak hastalığının virüsü Paramyxoviridae familyasındadır ve tükürük bezlerini etkiler. Kabakulak aşısı geliştirilmeden önce bu hastalık oldukça ciddi sonuçlara sebep olmuştu ancak şuan basit bir çocukluk dönemi hastalığı olarak görülmektedir.

Kabakulak Belirtileri

Kabakulak hastalığının belirtileri temelde kulağın ön ya da alt kısmında şişlik oluşması ve yüksek ateştir. Bu şişlik yanağa doğru ilerleyebilir ve bu durum yeme içme faaliyetlerini kısıtlar. Bu nedenle çoğu kabakulak hastası katı yiyecekler ile beslenememektedir.

Hastalık ilerledikçe şiddetli bağ ağrıları, bulantı ve kusma, yüksek ateş, devamlı bir uyku ve halsizlik hali ile zaman zaman testislerde ağrı görülebilir. Böylesi bir ağır durumda yapılması gereken tek şey uzman bir hekime başvurmak olacaktır.

Kabakulak hastalığının etkileri, çocuklarda daha hafif olarak atlatılırken, yetişkinlerde ise oldukça ağır olarak belirmektedir. Hatta nadiren bile olsa yetişkinlerde kısırlığa ya da hafif kısırlığa sebebiyet verebilir. Ancak tüm bunların yanı sıra kabakulak hastalarının beşte biri başta herhangi bir belirti göstermemektedir. Yarıya yakını ise çok hafif geçirmekte ve yalnızca solunum yolu belirtileri göstermektedir.

Kabakulak hastalığı virüsü solunum yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir. Ancak bunu anlamak kolay değildir. Çünkü kabakulak hastalığının 14-18 gün arası bir süre kuluçka dönemi vardır ve hastalığın virüsü vücuda girdikten 15 ile 45 gün arası bir süre sonunda ilk belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Kabakulak hastalığının gelişim süreci ve tamamlanması birkaç gün sürmektedir. İlk gün hastanın ateşi aniden yükselir ve kulak çevresinde şişkinlik görülmeye başlar. Bu sırada hasta katı yiyecekler ile beslenemez ve ağızda kuruluk meydana gelir. İştah azaldığı için vücut yorgun düşer ve hastada genel bir halsizlik görülmeye başlanır. Ancak tüm bunlar birkaç gün sürmektedir ve sonrasında şişlik kendiliğinden inmeye ve hastalık iyileşmeye başlar.

Kabakulak Tedavisi

Kabakulak hastalığının tedavisi yoktur. Hastalık birkaç gün sürer ve sonrasında iyileşir. Ancak bu birkaç günlük süre içinde meydana gelen belirtilere yönelik hafifletici tedaviler uygulanabilir.

Örneğin kulak ve çevresinde meydana gelen şişkinliklere sıcak baskısı yapılır ve hastaya ağrı kesici verilir. Kabakulak hastalığı genellikle 3-4 gün sürmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kabakulak, Belirtileri Ve Tedavisi (1 Yorum)