Kabakulak Virüsü, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
110 views

Kabakulak Virüsü

Hastalığın virüsün bireye bulaşması ile birlikte ortaya çıkan ve kulak altı bezlerinde ağrılı şişlere neden olan bir hastalıktır. Şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösteren bir hastalık olarak kabakulak, 10-12 gün süre boyunca görülür.

Genellikle çocuklarda daha sık görülen bir hastalık türü olan kabakulak, yetişkinlerde de meydana gelebilir. Tükürük bezlerinde şişkinlik ile ilk belirtiler başlar. Meydana gelen bu şişmeler, daha çok kulak altında kendisini gösterir ve çeneye doğru yayılır. Öksürme ve esneme gibi hava yolu ile insandan insana bulaşabilen bir virüstür. Kabakulak hastalığı hayvanlarda görülmez.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Az şiddette görülen bir kabakulak durumu, belirti olmadan meydana gelebilir. Fakat orta ve çok şiddetteki kabakulak hastalığı bazı belirtiler ile birlikte gelir. Bu belirtiler;

– Ateş yükselmesi,
– Şiddetli baş ağrısı,
– Eklem kas ağrıları,
– Halsizlik yorgunluk hali,
– Aşırı derecede iştah azalması,
– Mide bulantıları ve
– Kulak altında yer alan bezlerdeki şişlikler.

Enfeksiyon vücuda yerleştikten sonra 2 hafta içerisinde belirtiler kendisini göstermeye başlar. Hastalar için genel olan bu belirtilerde en özgün olanı, şişlikler olarak bilinir.

Erken Kabakulak Belirtileri

Kabakulak hastalığının başlangıcında oluşan belirtilerdir. Bu belirtilerin arasında ateş yükselmesi, iştah azalması, mide ve baş ağrıları sayılabilir. Belirtiler başladıktan sonra ateş sürekli olarak yükselme gösterir. Başlangıç aşaması olarak sayılan bu belirtiler, kabakulak hastalığının olduğunu ve ilerlediğini kanıtlar.

Kabakulak Hastalığının Asıl Belirtileri

Erkenden başlayan belirtiler genel olarak birçok hastalığın belirtisinde de görüldüğü için kabakulak olup olmadığı anlaşılmayabilir. Örnek vermek gerekirse; baş ve mide ağrısı birçok hastalığın belirtileri arasındadır. Asıl belirtiler, kabakulak hastalığının kesin meydana geldiğini bize anlatır. İlk olarak tükürük bezlerindeki şişlikleri sayabiliriz. Bu şişlikler kulak altı bölgesinde kendisini göstermeye başlar. Bilinen en klasik kabakulak hastalığı belirtisidir. Şişlikler zamanla çene altına kadar yayılma gösterebilir. Asıl belirtiler gitgide artış gösterecek şekilde yaklaşık 10 gün devam eder ve son günlere doğru azalma gösterir.

Teşhis ve Tedavi Süreci

Virüs kültürü ya da kan testleri ile kabakulak şüphesi netleştirilmektedir. Bu tetkikler hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur. Bağışıklık sistemi, kabakulak hastalığını yenmeye ve bir daha gerçekleşmemesi adına direnç göstermeye karşı yeterli güçtedir. Testler laboratuar ortamında incelenir.

Kabakulak hastalığı sadece bir kez geçirilecek bir hastalık türüdür. Ancak  gebelik döneminde meydana gelen kabakulak hastalığı bazı risk kriterlerini de beraberinde getirebilir. Virüs nedeniyle oluşan bir hastalık olduğu için, antibiyotik etki etmez. Hem yetişkinler hem de çocuklar için hastalığın geçme süresi toplamda en fazla 2 hafta olarak belirtilebilir.

Kabakulak şüphesi oluşması durumunda, mutlaka doktora gidilmeli ve doktor önerisi olmayan hiçbir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. Ağrıları arttırmaması için bu süreçte yumuşak gıdalar ile beslenmek ve bol sıvı tüketmek de çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın