Kabakulak Tedavisi Nelerdir?

yorumsuz
61 views

Kabakulak Tedavisi

Kabakulak hastalığı, genelde çocuklarda görülen bir viral hastalıktır. Bu hastalık tükürük bezi olarak da bilinen parotisi etkiler ve kulağın ön kısmında bir şişkinliğe neden olur. Bazı durumlarda her iki kulağın alt ve ön kısımlarında da şişkinlik meydana gelebilir.

Kulak ve çevresinde şişkinlik ile meydana geldiği için hastalığa verilen ad kabakulak olmuştur. Şişliklerin dışında yüksek ateş, bulantı, kusma, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, ağız kuruluğu ve devamlı uyku haline sebep olabilir. Bu belirtilerin yanı sıra nadiren görülen testislerde ağrı oluşumu da kabakulak hastalığının etkileri arasındadır.

Çocuklarda çok daha yaygın olarak görülmektedir. Yetişkinlerde görüldüğünde ise semptomlar daha ağır olmaktadır. Kabakulak hastalığının bir önemli özelliği, bir kez kabakulak geçirmiş birisinin bir daha asla kabakulak olmayacağıdır. Vücut kabakulak hastalığına karşı bağışıklık kazanmaktadır. Bu nedenle kabakulak geçirmemiş insanların tamamı hastalığın risk grubu içerisindedir. Herhangi bir faktöre bağlı olarak risk grupları değişmemektedir. Tek kriter daha önce bu hastalığı geçirmemiş olmaktır.

Kabakulak hastalığı çok önemli sonuçlar doğuran bir hastalık değildir. Çok nadiren görüldüğü üzere sağırlığa, geçici duyum kaybına, kısırlığa ve hafif kısırlığa sebep olabilir. Ancak bu semptomların ortaya çıkma olasılığı oldukça düşüktür.

Hastalığın çok ağır geçmesi ve vücudun metabolizmasının oldukça zayıf olması gerekmektedir. Kabakulak hastalığı yemek yemeyi zorlaştırır ve iştahsızlığa sebep olur. Bu nedenle kişinin sıvı ile beslenmesi gerekir. Sıvı gıdalar ile yeterli derecede vitamin alamayan hastaların vücudu zayıf düşmekte ve hastalık ilerleme şansı bulmaktadır.

Kabakulak Hastalığı Tedavisi

Kabakulak hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle eğer kabakulak geçirmemişseniz yapmanız gereken şey kabakulak hastalarına çok yaklaşmamak olmalıdır. Çünkü eğer kabakulak virüsü ne yakalanırsanız aşı olmanız herhangi bir fayda sağlamaz ve hastalığa engel olmaz.

Kabakulak hastalığı sessizce ilerler. Kuluçka süresi 14-18 gün arasıdır ve bu süreçte virüse dair hiçbir ipucu elde edilemez. Virüs etkin bir şekilde vücuda girdikten sonra ise ilk belirtiler ile hastalığın ortaya çıkışı 15 ile 25 gün arası bir süreyi bulabilmektedir. Hatta bazı hastalarda kabakulak herhangi bir belirtiye sebep olmamakta ve yalnızca solunum kanallarını etkilemektedir.

Kabakulak hastalığının tedavisi, hastalığın kendisine yönelik değildir. Hastalığın belirtilerinin etkisini azaltmak ve başka hastalıkların oluşumuna zemin hazırlamasına engel olmak üzerinedir. Örneğin kabakulak hastalığının etkileri ile sonraki dönemlerde pankreas, gözyaşı keseleri ve böbreküstü bezleri ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlara karşı önlem alınmalıdır.

Kabakulak hastalığının genel belirtisi kulak çevresinde şişkinliktir ve bu şişkinliği indirmek ve acısını dindirmek için tedavi uygulanır. Hastalığın kendisinin çözümüne dair kesin bir tedavi yoktur çünkü hastalık yalnızca 3-4 günlük bir süre içerisinde zaten kendiliğinden iyileşmektedir. Bu nedenle tedavi süreci boyunca hastalığın iyileştirilmesinden ziyade etkisinin hafifletilmesi ve hafif atlatılması amaçlanır. Henüz virüs bulaşmamışsa aşı bir başka yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın