Kabakulak Kısırlık Yaparmı?

yorumsuz
165 views

Kabakulak Kısırlık Yaparmı

Kabakulak hastalığının pek çok belirtisi ve etkisi bulunmaktadır. Temelde kulağın ön ve alt kısımlarında şişkinliklere ve yüksek ateşe sebep olmasıyla bilinir. Bu özellikleri göz önüne alındığında kabakulak yalnızca basit bir çocuk hastalığıdır.

Kabakulak hastalığının aşı ile çözümü bulunduğundan bu yana da aslında durum zaten böyledir. Ancak kabakulak hastalığı aynı zamanda bir yetişkin hastalığıdır da. Ergenlik dönemi ve sonrasındaki yaşlarda kabakulak meydana gelmesi olasılığı ile çocukken meydana gelmesi olasılığı arasında hiçbir fark yoktur. Hatta çocukken kabakulak olmak çok daha avantajlıdır.

Çünkü kabakulak hastalığının neden olduğu semptomlar çocukken çok daha hafif olarak atlatılmaktadır. Yetişkinlerde kabakulak hastalığı meydana gelirse çok daha ağrılı ve zor bir süreç başlamış demektir.

Kabakulak hastalığının belli başlı bir risk grubu bulunmamaktır. Ömürde bir kez yakalanılabilen bir hastalık olduğundan dolayı, daha önce hiç kabakulak olmamış herkes kabakulak hastalığı riski altında demektir.

Kabakulak hastalığının bilinen belirtileri yüksek ateş, şişkinlikler, kusma, halsizlik ve testilerde ağrılardır. İşte bu testilerde ağrıların meydana gelmesi durumu ciddi bir sinyaldir. Çünkü nadiren de olsa kabakulak kısırlığa sebep olabilmektedir.

Kabakulak Hastalığı Kısırlık Yapar Mı?

Kabakulak hastalarının beşte birlik kısmı herhangi bir belirtiye maruz kalmamaktadır. Yalnızca ufak çaplı halsizlikler görülebilir. Kabakulak vakalarının yaklaşık olarak yarısında ise yalnızca ufak çaplı solunum yolu sıkıntıları meydana gelmektedir. Ancak kalan kısmında durum değişmektedir. Kabakulak günlük yaşantıyı ciddi derecede etkileyen semptomlara sebebiyet vermektedir.

Kulağın ön ve alt kısımlarında oluşan şişkinlikler yanağa baskı yapar ve bu durum yemek yemeyi zorlaştırır. Yalnızca sıvı gıdalar ile beslenilebilir. Bir diğer önemli semptom yüksek ateştir. Bu durum sürekli bir uyku halini ve baş dönmelerine sebep olur. Bunun yanı sıra bulantı ve kusma da sık sık görülür. Ancak bunlar kalıcı sorunlar değildir ve 3-4 gün içinde ortadan kaybolurlar.

Kabakulak hastalığının nadiren kalıcı etkisi olmaktadır. Kısırlık, hafif kısırlık ve sağırlık bu kalıcı hasarlardandır. Kabakulak hastası yetişkin erkeklerin yarısında hastalık testis tutulumuna sebep olmaktadır.

Ancak yine de kabakulak hastalığı sonrası kısırlık oldukça düşük bir ihtimaldir ve çok çok nadir olarak görülmektedir. Sadece testis tutulmasına bağlı olarak ağrı, şişlik ve bölgede aşırı hassasiyet oluşmaktadır.

Yetişkin kadınlarda ise özellikle hamileliğin ilk üç aylık döneminde düşük yapma ihtimali artmaktadır. 20.000 vakada 1 görülen bir diğer olasılık ise bir ya da her iki kulakta da sağırlık meydana gelmesidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın