Kabakulak Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
87 views

Kabakulak Hastalığı

Kabakulak hastalığı bir viral hastalıktır ve kulağın ön kısmında yer alan, tükürük bezi olarak da bilinen, parotisi tutar. Kabakulak hastalığına yol açan virüs, Paramyxoviridae familyasına ait zarflı bir RNA’dır.

Özellikle çocuklarda görülür ve kabakulak aşısının geliştirilmesinden önce dünya genelindeki çocuklar için en önemli hastalıktı. Şimdilerde kabakulak aşısı ile tedavisi mümkün ve kolay atlatılabilir bir hastalık olarak görülmektedir. Ancak buna rağmen az gelişmiş ülkeler için hala ciddi bir sorun teşkil etmektedir.

Kabakulak Hastalığının Belirtileri

Kabakulak hastalığının ilk belirtileri tükürük bezlerinin şişmesi ile şiddetli bir ağrının başlaması ve yüksek ateştir. Bu belirtiler, kabakulak olmuş çocuklarında çoğunda görülmektedir. Bunlara ek olarak yüksek ateşin ve ağrıların getirdiği baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk gibi belirtilere de rastlanılabilir.

Kabakulak hastalığının sebep olduğu semptomlar çocuklarda çok ağır geçmemektedir. Ancak ergenlik döneminden itibaren sonraki yaşlarda görülmesi halinde daha ağrılı geçer ve çok nadiren de olsa kısırlığa neden olan bir etkiye sahiptir.

Kabakulak hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve solunum yoluyla kişiden kişiye yayılabilir. Ancak yine de kızamık veya suçiçeği hastalıklarından daha az bulaşıcıdır. Kabakulak hastalığına sebep olan virüsü taşıyan kişilerin beşte biri hastalığa dair hiçbir belirti göstermezler. Bu virüsü alan kişilerin yarısı kadarı ise yalnızca solunum yolu belirtileri ile hastalığı atlatırlar. Kabakulak virüsünün bulaşması ile hastalık hemen başlamaz.

Hastalığın ilk belirtilerini göstermeleri 15 ila 45 gün arasındaki bir süreçte başlar. Çünkü kabakulak virüsünün kuluçka süresi 14-18 gün arasında değişmektedir.

Kabakulak, ani yüksek ateşe ve halsizliğe sebep olarak ortaya çıkabilir. Kulağın ön ya da alt kısmında bulunan tükürük bezlerinde şişme görülür ve bu şişme ağrılara sebep olur. Yanak kısmı ve kulağın alt kısmı kabarır ve yemek yemek zorlaşır. Bu durum iştahı azaltabilir ve ağızda kuruluğa sebep olabilir. Bu birkaç günlük bir süreçtir ve sonrasında şişlikler kaybolmaya başlar. Bu durum hastalığın iyileşme sürecinde olduğunun bir göstergesidir.

Kabakulak hastalığı aslında oldukça tehlikesiz bir hastalıktır. Ancak başka hastalıklara zemin hazırlaması nedeniyle oldukça önemli bir hastalıktır. Neden olduğu hastalıklar arasında pankreasın, gözyaşı keselerinin ve böbreküstü bezlerinin etkilenmesi sayılabilir. Oldukça nadiren görülmesine rağmen bazı vakalarda kabakulak hastalığının kulakta sağırlığa, düşük yapmaya ve kısırlığa sebep olabildiği görülmüştür.

Kabakulak Hastalığının Tedavisi

Kabakulak hastalığı kendi kendini sınırlar ve bu nedenle kesin bir tedavisi yoktur. Kabakulak hastalığının belirtileri üzerine bir tedavi süreci izlenir ve bağışıklık sistemini destekleyici önlemler alınır. Kabakulak hastalarının yeterince dinlenmeleri ve hastalık geçene dek diğer insanlarla çok fazla temas kurmamaları istenir.

Kabakulak hastalarına antibiyotik verilmez ancak şişmiş bölgelere sıcak kompress yapılarak ağrının hafifletilmesi amaçlanır. Kabakulak hastalığı nedeniyle katı gıda alımı zorlaştığı için hastaya bol bol sıvı verilir. Kabakulak sadece bir kez geçirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın