Kabakulak Bulaşıcı Mıdır?

yorumsuz
140 views

Kabakulak Bulaşıcı Mıdır

Kabakulak hastalığı, tükürük bezini etkileyen Paramyxoviriade familyasından bir zarflı RNA virüsü ile ortaya çıkar. Parotis adı verilen tükürük bezleri, bu virüsün etkisiyle şişmeye başlar ve bu bezlerin kulak ön kısmı ve altında olması nedeniyle hastalığa kabakulak denilmektedir.

Kabakulak hastalığı genelde küçük yaştaki çocukları etkilemektedir. Yetişkinler kabakulak olduğunda etkileri çok daha ağır olmaktadır. Kabakulak hastalığının tedavisi için aşı geliştirilip uygulana kadar geçen sürede kabakulak her daim ciddi bir sorun olmuştu.

Aşı sonrası ise basit bir çocuk hastalığı olarak görülmekte ve çok da önemli bulunmamaktadır. Şu sıralarda sadece gelişmemiş ülkelerde ciddi bir sorun olarak algılanmaktadır çünkü bu ülkelerin bakım ve tedavi hizmetleri yeterli değildir.

Kabakulak hastalığının etkisiyle birlikte kulağın ön kısmında yer alan tükürük bezleri ağrılı bir şişkinliğe maruz kalır. Tek bir kulağın şişmesi görüldüğü gibi bazı vakalarda iki kulağın da şiştiği görülmüştür. Ancak bu şişlik kabakulak hastası çocukların yalnızca %30’luk bir kısmında ortaya çıkmaktadır.

Kabakulak hastalığının etkisi yalnızca tükürük bezlerinin şişmesi değildir. Bu şişkinlik nedeniyle yemek yemede zorluklar yaşanır. İştahsızlık ve sonrasında halsizlik görülmeye başlanır. Bu süreçte hasta yalnızca sıvı gıdalar ile beslenebilmektedir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde ise yüksek ateş, bulantı ve kusma, devamlı bir uyku hali ve bazen testislerde ağrı hissedilir.

Kabakulak hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın sebep olduğu belirtilerin etkisini azaltmak amacıyla bazı yöntemler denenebilir. Şişen tükürük bezlerinin olduğu bölgeye sıcak kompress ile ağrıyı dindirmeye, acısını hafifletmeye çalışmak faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra ağrı kesici ilaçlar da hastalığın bu etkisini dindirmeye faydalı olabilir. Kabakulak hastasına kesinlikle antibiyotik verilmemelidir.

Kabakulak Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Kabakulak hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum yolu aracılığıyla kişiden kişiye bulaşabilir. Ancak kızamık ve suçiçeği hastalıkları daha da bulaşıcıdır. Kabakulak hastalığının ne zaman bulaştığını ya da bulaşıp bulaşmadığını anlamak kolay değildir.

Çünkü hastalığın 14-18 gün arasında bir kuluçka süresi bulunmaktadır ve en erken belirtilerde dahi 15 gün sonrasın hastalık kendini belli etmektedir. Kimi durumlarda hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkışı 45 günü bulabilmektedir.

Hastalığın bulaşıcı olduğu evre toplamda bir haftadır. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkışından önceki 3 gün ile ilk belirtinin ortaya çıkışını takiben gelen 4 gün içinde hastalık çevreye yayılabilir. Bu sebeple kabakulak hastalarıyla doğrudan temastan ve yakın solumaktan kaçınılmalıdır. Çünkü virüs bulaştıktan sonra aşı olunması fayda etmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın