Kabakulak, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
132 views

 

Kabakulak

Kabakulak sorunu, akut özellik gösteren ve bulaşabilen bir hastalıktır. Tüm dünyada da sık  şekilde görülmektedir. Kış mevsimi bitiminde ya da ilk­bahar dönemi içerisinde, küçük çaplı salgınlar şeklinde meydana gelir. En sık görülen yaş aralığı çocuklar için 5 ve 10 arası olarak belirtilir. Kabakulak hastalığı, en fazla tükürük bezlerine ve boyun bölgesinin iki yanında yer alan kulak memelerinin altındaki bezlere yerleşerek yayılma gösterir.

Kabakulak virüs ile meydana gelen bir hastalık türüdür. Kabakulak virüsü enfeksiyon içeriklidir ve tükürük bezle­rinin çok fazla seviyede şişmesi ile kendisini belli eder. Şişmesi sonucunda da bir baskı ve ağrı oluşumu meydana gelir. Enfeksiyonun dolduğu bezin içerisi kan dolmaktadır ve tükürük bezlerinin etrafındaki kısımda da yer yer kanamalar görülebilir.

Kabakulak Hastalığının Belirtileri

Kabakulak hastalığının kuluçka süreci 10-20 gün civarında sürer. Hastalık, başlangıç döneminde genel belirtiler meydana getirir; vücudun kırıklığı, ateş yükselmesi, halsizlik, mide bulantısı ve üşüme ile başlar.

Hastalığa özgün ilk belirti kulak altındaki bezlerde oluşan ağrılı şişliklerdir. İşitmeye dahi engel olacak şekilde başlayan şişlikler çeneye kadar ilerler ve hastalığın adını veren görünüm yüzde oluşur. Önce tek bir yerde başlayan şişlik, 1-2 gün içerisinde diğer yerde de görülür. Yemek çiğnemek bu dönemde daha da zor hale gelir.

Kabakulak Hastalığının Yayılışı

Kabakulak hastalığının ilerleyişi hızlıdır. 10 gün civarı bir süre içerisinde şişlikler iner. İlk zamanlar oluşan ağrılar geçtiğinde, genel olarak bir problem kalmaz. Ancak kabakulak her zaman aynı şekilde ilerleyecek bir hastalık türü olarak bilinmemelidir.

Bazen daha ağır problemleri de beraberinde getirebilir. Virüs bazı durumlarda çene ve dil altındaki bezlere de sıçrama yapar. Bu durum da zamanla iyileşme gösterir ancak virüsün cinsel organa yerleşmesi özellikle erkek bireyler açısından daha ciddi sorunlara neden olur ve hemen müdahale gerektirir.

Kabakulak Hastalığının Tedavisi

Kabakulak problemlerinin çoğunda, genel tedavi yöntemleri ile iyileşme mümkün olmaktadır. Belirtiler oluştuktan sonra tedavi ağrı ve şişlikleri azaltmak, kırgınlığı almak amacıyla uygulanır. Daha çok kabakulak şikayetlerini gidermek için uygulanan tedaviler, virüsü direkt olarak hedef alan ilaçlar içermez. İyi bir şekilde dinlenmek ve sıvı besinler ile beslenmeye dikkat etmek gerekecektir. Ayrıca oda sıcaklığını ayarlamak ve üşümemek de önemlidir.

Kabakulak Hastalığından Korunma

Kulak altında yer alan tükürük bezleri şiştiği süre boyunca (en az 10 gün) bulaşma ihtimali bulunur. Gammaglobülin enjeksi­yonları ile kabakulağın yayılması ve kabakulaktan kalıcı şekilde korunma sağlanabilir.

Aynı zamanda hafif şekilde hazırlanan kabakulak aşıları da fayda sağlayacak ve bağışıklık kazandıracaktır. Kabakulak aşısı, bir yaşından büyük olan çocuklar için deri altından tek doz ile uy­gulanır. 12 gün sonra kalıcı bağışıklık sağlanır. Sadece çocuklarda görülen bir hastalık değildir. Yetişkinler de kabakulak olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın