Kabakulak Aşısı, Kullanımı ve Faydaları

yorumsuz
104 views

Kabakulak Aşısı

Kabakulak aşısının yapılmasının teşvik edilmesi amacıyla günümüzde aşıyı devlet karşılamaktadır ve kabakulak aşısı yapımı devlet kontrolünde zorunlu olarak uygulanmaktadır.

Kabakulak aşısı genelde tek başına uygulanmaz ve kızamık, kızamıkçık gibi hastalıkların önlemi adına uygulanan aşılar ile birlikte KKK adı altında tatbik edilir. Bu üç hastalığın tedavisini amaçlayan aşı tek doz halinde uygulanır. Bu durum büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü her hastalığın aşısı ayrı ayrı vurulduğunda 3 tekrar yapılması gerekir ancak birlikte vurulduklarında ise 2 tekrar yeterli olmaktadır.

2007 yılında yaptırılması zorunlu hale getirilen kabakulak aşısı, çocuğun 12. Ayını doldurması ile birlikte uygulanır. Sonraki aşı tatbiki ise 4-6 yaş aralığında uygulanmaktadır. Zaman zaman bu aşılar 1.sınıfta okul ziyaretleri ile tatbik edilmektedir.

Bu iki tekrarın ardından kişinin vücudu bağışıklık kazanmış olur ve bu bağışıklık sayesinde ömür boyu bu hastalıklara yakalanma riski ortadan kalkar. Bu nedenle 2 tekrar uygulanmaktadır. İki aşının arasının birkaç yıl olması ise vücuttaki bağışıklık sisteminin oturmasını beklemektir.

2007 yılından önceki uygulamada ilk aşı bebeğin 9. ayında, sonraki aşı ise 15. ayında tatbik edilmekteydi.

Aşının Önemi ve Faydaları

Kabakulak aşısı ile birlikte kızamık ve kızamıkçık aşılarının da uygulandığı düşünüldüğünde, bulaşıcı olan bu hastalıklara karşı etkili bir tedbir alınması oldukça önemlidir. Bu hastalıklar hem kendileri etkili olmakta hem de kendilerinden sonra gelebilecek bazı hastalıklara zemin hazırlamaktadırlar. Örneğin kabakulak geçirmiş birinin sonrasındaki süreçte böbreküstü bezlerinde veya pankreasında sorunlar oluşması muhtemeldir.

Kabakulak hastalığı, kulağın ön ve alt kısımlarında şişliklere neden olduğu için bazı vakalarda sağırlığa sebebiyet vermektedir. Yine bazı vakalarda testileri etkileyen kabakulak hastalığı, kısırlığa ya da hafif kısırlığa neden olabilir. Bu kalıcı hasarların görülme oranı az dahi olsa önlem almak gereklidir.

Çünkü sağlık hiçbir koşulda riske edilemeyecek kadar önemlidir. İşte KKK adıyla bilinen bu aşılar grubunun uygulanması ile hem bu 3 hastalığın önüne geçilmekte hem de bu hastalıkların sonrasında ortaya çıkabilecek diğer muhtemel sorunlara engel olunmaktadır. Bu nedenle KKK aşı grubunun uygulanması gereklidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

KKK aşı grubun yan etkileri kişiye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genelde herhangi bir yan etkisine rastlanılmaz. Bazı durumlarda ise kişide yüksek ateş ve hafif dökülmeler meydana gelebilir. Aşı sonrası ortaya çıkan belirtiler ne olursa olsun, bu belirtilerin 5-10 gün arası bir süre içinde geçmemesi halinde hemen doktora başvurulmalıdır.

KKK aşı grubu için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ayrı ayrı iki zamanda vurulmasıdır. Bu nedenle süreyi iyi takip etmeli ve çocuk ilk yaşını dolduğunda hemen aşı olmasına dikkat edilmelidir. İkinci aşı muhtemelen okuldaki ilk senesinde yapılacaktır. Ancak 4-6 yaş aralığında yapılması da tavsiye edilmektedir. Bu aralıkta yapıldığı takdirde okulda aşı uygulanmaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın