Kabakulak Aşısı Ne Zaman Yapılır

yorumsuz
147 views

Kabakulak Aşısı

Kabakulak hastalığı genelde çocukluk döneminde meydana gelir ve 3-4 günlük bir süre içerisinde atlatılır. Bir virüs hastalığıdır ve solunum yolu aracılığıyla kişiden kişiye bulaşabilir. Daha önce kabakulak geçirmemiş birisi kolaylıkla kabakulak hastalığına yakalanabilir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren çocuklara, belli aralıklarla, kabakulak aşısı yapılmaktadır.

Kabakulak hastalığı tek başına ciddi sonuçlar doğuran bir hastalık değildir. Ancak kendisinden sonra bazı diğer hastalıklara ortam hazırlayabilir. Bu nedenle kabakulak hastalığından korunmak için bu aşıların mutlaka olunması gereklidir.

Kabakulak hastalığı beyne sirayet ederse menenjit ve benzeri ölümle sonuçlanan pek çok önemli rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Gözleri etkilemesi halinde görme duyusunda, kulaklara yayılması halinde duyma duyusunda ve yumurtalıkları etkilemesi halinde ise kısırlığa varacak kadar sıkıntılara sebep olabilir.

İşte bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu kabakulak aşısı olmaktır. Aşının etkisi ile kabakulak hastalığına yakalanma riski %5’e düşmektedir.

Kabakulak Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kabakulak aşısı, kızamıkçık ve kızamık aşıları ile KKK adı altında bir arada uygulanmaktadır. Bu aşı kişiyi 3 farklı hastalıktan da korumaktadır ve çocukluk döneminde yapılır. Bu aşılar ile çocuk tüm bu hastalıklara karşı ömür boyu bağışıklık kazanır.

Henüz bu hastalıkları geçirmemiş kişiler de aşı olarak bağışıklık kazanabilirler. Çünkü kabakulak hastalığının etkileri yetişkinlerde çok daha ağır olmaktadır. Bu nedenle yaş fark etmeksizin kabakulak aşısı olunmalıdır.

KKK aşısı çocuklara 2 doz halinde uygulanır ve ilk uygulanışı henüz ilk yaşını doldurduklarında gerçekleştirilir. İkinci doz kabakulak aşısı ise 4-6 yaş civarında uygulanmaktadır. Bu aşı kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşı etkilidir ancak aşılar ayrı ayrı da tatbik edilebilir.

Ancak böyle bir durumda aşının 2 yerine 3 kez tekrar uygulanması gerekir. Bu yüzden, uygulamada daha kolay olduğundan dolayı aşılar bir arada uygulanmaktadır. Alerjik yapısı olanlara ise kabakulak aşısı tedavisi uygulanmaz.

Aşının Yan Etkileri Nelerdir?

KKK aşısından sonra çocuklarda hafif ateş ve döküntü görülebilir. Boyun ve çevresinde şişme, alerjik durumlar ve eklem ağrıları olabilir. Yine aşının etkisi ile birlikte geçici sağırlık ve kalıcı beyin hasarı meydana gelebilir. Bu yan etkilerin görülme oranı oldukça azdır.

Bu olumsuz etkilerin oranları da göz önünde bulundurulursa, kabakulak aşısı olmak oldukça avantajlıdır. Çünkü kabakulak ağır geçirildiğinde kısırlığa dahi sebep olabilmektedir. Bu nedenle kabakulak aşılarının planlandığı gibi tatbik edilmesi gerekir. Çocuklar bu dönemde hastaysalar hastalık geçtikten sonra aşı uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın