Çocuklarda Kabakulak, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
90 views

Çocuklarda Kabakulak

Kabakulak hastalığı genelde çocuklarda görülmektedir ve bu nedenle bir çocuk hastalığı olarak görülmektedir. Yetişkinlerin kabakulak olmasının önünde hiçbir engel olmamasına rağmen çocuklarda kabakulak görülmesi çok daha yaygın bir durumdur. Kabakulak aşısının geliştirilmesinden önceki dönemlerde bu hastalık oldukça ciddi sonuçlar doğuruyordu. Ancak günümüzde kabakulak hastalığı nadiren görülmektedir.

Kabakulak hastalığına bir kez yakalanan biri bir daha kabakulak olmaz. Ancak bu hastalık ortaya çıkarsa zorlu bir 3-4 günlük süreç başlamış demektir.

Kulak ve çevresinde şişliklere neden olan kabakulak hastalığı yüksek ateş ile de hem çocukları hem de aileleri telaşlandırmaktadır. Ancak günümüzde, geliştirilen kabakulak aşısı ile ömür boyu bu hastalığa karşı dirençli olmak ve bağışıklık kazanmak mümkündür. 2 kez uygulanan kabakulak aşısının doğru zamanda, geciktirilmeden yapılması ile artık bu hastalıkla mücadele oldukça kolaydır. Hem kendinizi hem de çocuklarınızı bu hastalıktan koruyabilirsiniz.

Kabakulak hastalığı solunum yolu aracılığıyla bulaşabilir. Bu nedenle özellikle çocuklarda sık sık görülmektedir. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkışı 15-25 günü bulduğu için çoğu çocuk daha kabakulak olduğunu bile bilmeden diğer çocuklara bu hastalığı bulaştırabilmektedir. Kabakulak virüsü vücuda girdikten sonra yapılacak kabakulak aşısının herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Bu nedenle kabakulak aşısı olmak için acele edilmelidir.

Kabakulak Hastalığının Belirtileri

Çocuklarda meydana gelen kabakulak hastalığının belirgin belirtileri bulunmaktadır. Bazı durumlarda önemsenmeyecek derecede belirtilere rastlanılsa da kabakulak hastalığı aslında oldukça ağır geçer.

Kabakulak hastalığının en önemli belirtisi yüksek ateştir. Bu durum hem çocuğu hem aileleri telaşlandırır. Çünkü yüksek ateş tehlikeli bir semptomdur. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalındığında yapılması gereken tek şey hemen bir doktora başvurmaktır. Çünkü yüksek ateşe müdahale edilmediğinde havale riski ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda kabakulak hastalığının bir diğer önemli belirtisi kulak ve çevresinde meydana gelen şişliklerdir. Kabakulak virüsü tükürük bezlerini etkiler ve bu nedenle kulağın ön ve alt kısımlarında şişmeye neden olur. Bu şişlikler ile ağrılar da beraberinde gelebilir. Şişme durumu bazen her iki kulak çevresinde de görülebilir ve bu durum ağız yapısını bozarak yeme içmeye engel olur. Bu dönemde katı yiyecekler ile beslenmek oldukça zorlaşmaktadır ve genelde hastalara sıvı gıdalar verilir.

Kabakulak Hastalığı Tedavisi

Çocuklarda kabakulak hastalığının belirtilerine rastlandığında hemen doktora başvurulmalıdır. Uzman bir doktorun kontrolünden geçen çocuğa kabakulak tanısı konulduğunda tedaviye hemen başlanır.

Kabakulak hastalığının tedavisi, hastalığa yönelik değil, belirtilerin etkisini azaltmaya yöneliktir. Kabakulak hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Etkileri olan yüksek ateşe ve şişkinliklere müdahale edilir ve hastalığın 3-4 gün içinde kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Kabakulak hastalığı bulaşıcı bir hastalık olduğu için bu süreçte çocuğun ayrı bir odada bulunması önerilir.

Kabakulak hastalığına yakalanıldığında genellikle ağrı kesici ilaçlar ile tedaviye başlanır ve şişliklerin neden olduğu ağrılar azaltılmaya çalışılır. Bunun yanı sıra gıda takviyesi ile vücudun direnci arttırılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın