Çocuklarda Kabakulak Belirtileri

yorumsuz
88 views

Çocuklarda Kabakulak

Kabakulak hastalığı, genelde çocuklarda görülen bir viral hastalıktır. Tükürük bezlerini etkiler ve bu nedenle kulak çevresinde şişkinliklere neden olur. 3-4 günlük bir süre içerisinde kendiliğinden geçen kabakulak hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Kabakulak hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldıran kabakulak aşısı mevcuttur. Ancak kabakulak hastalığına yakalanıldığında, hastalığın seyrini tamamlamasını ve kendiliğinden iyileşmesini beklemekten başka çare yoktur.

Kabakulak hastalığı, yetişkinlerde de meydana gelebilen bir hastalıktır. Yetişkinlerde kabakulak meydana geldiğinde etkileri çok daha ağır olmakta ve hastalık daha yavaş bir şekilde iyileşmektedir. Ancak buna rağmen yetişkinlerde kabakulak hastalığı görülme oranı oldukça azdır. Genelde çocukların yakalandığı kabakulak hastalığı, ömür boyunca yalnızca bir kez görülebilen bir hastalıktır. Yani bir kez kabakulak olan bir çocuk, ömrü boyunca bir daha asla kabakulak olmaz.

3-4 günlük bir süre içerisinde kendiliğinden geçen ve nadiren kalıcı hasar bırakan kabakulak hastalığının ciddiye alınmasını gerektirecek belirtileri bulunmaktadır. Toplumumuzda basit bir çocuk hastalığı olarak görülse bile aslında ciddiye almak ve gerekli tedbirleri alma konusunda hassas olmak gerekmektedir.

Çocuklarda Kabakulak Belirtileri

Kabakulak hastalığı genelde 5-10 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Virüslerin etkisi ile ortaya çıkan kabakulak hastalığının çocuklardaki ilk belirtisi genelde tükürük bezlerindeki şişlikler olmaktadır.

Kulağın ön ve alt kısımlarını etkileyen bu şişkinlik, şiddetli bir ağrıya sebep olur. Bazen tek bir kulak ve çevresini etkilediği gibi her iki kulağı da etkileyebilir ve her iki kulak çevresinde de şişkinliklere sebep olabilir. Özellikle çocuklarda bu şişkinlikler hemen kendini belli eder.

Kabakulak hastalığı bulaşıcıdır ve bu nedenle toplumda yaygın olarak görülmektedir. Kışın ve ilkbahar mevsiminde salgın halinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Nadiren de olsa sağırlığa ve kısırlığa yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle kabakulak hastalığına karşı önlem alınmalıdır.

Bunun yanı sıra bir diğer belirtisi yüksek ateştir. Kabakulak hastalığının bu belirtisi en tehlikeli olanıdır çünkü müdahale edilmedi durumlarda havale riski taşımaktadır. Bu süreçte çocuğun sürekli uyku halinde olduğu, halsizlik ve iştahsızlık gibi durumlar görülebilir. Şişen tükürük bezleri yemek yemeyi zorlaştırdığı için vücut direnci azalabilir.

Ancak çocuğa asla antibiyotik verilmemelidir. Sıvı gıdalar ile beslenmesine ve vücut direncini korumasına dikkat edilmelidir.

Kabakulak hastalığının 15-18 gün arası bir kuluçka dönemi vardır. Sonrasında hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkışı da 15-25 gün arası bir süredir. Bu nedenle kabakulak hastalığına yakalanıldığı ancak belirtiler ile anlaşılabilmektedir. Kabakulak hastalığına yakalanıldıktan sonra aşı olmak hastalığı engellememektedir.

Bu nedenle bir önleyici sağlık hizmeti olan kabakulak aşısını çocuğun ilk yaşı dolduğunda ve 4-6 yaş arası döneminde muhakkak yaptırmalısınız. Bu aşı tedavisi ile ömür boyu sürecek bir kabakulak bağışıklığı kazanılabilir. Böylelikle kabakulak hastalığından ve ondan sonra gelen muhtemel diğer hastalıklardan da korunmuş olunur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın